whatsapp iletişim

Müziğin 10 Bilimsel Faydası

Müzik dinlemeyi seven biriyseniz ruhsal açıdan pek çok insana göre daha iyi durumdasınız demektir. Yapılan son araştırmalar, müzik dinlemenin zihinsel sağlığımızı iyileştirdiğini göstermektedir. Ancak müzik dinlemek aynı zamanda fiziksel sağlığımız açısından faydalıdır.

Müziğin 10 Bilimsel Faydası

Her zaman müzik dinlemek istememizin belirli bir sebebi vardır. Çünkü müzik dinlerken kendimizi daha iyi hissederiz. Müzik dinlerken aldığımız keyif şimdiki anın çok daha ötesindedir. Müzik dinlerken hormonların hareketlenmesi çok daha farklı olur.

Müziğin, insanların zihinsel durumlarını geliştirmelerine yardımcı olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Örneğin, müzik dersleri insanın IQ seviyesinin yükselmesine yardımcı olabilir. Buna ek olarak yaşlandıkça aklımızı daha keskin bir şekilde kullanma fırsatı elde edebilirsiniz.

İşiniz ne olursa olsun işleri keyifli hale getirmenin en kolay yolu müzik dinlemektir. Kitap okurken, rapor hazırlarken veya daha farklı işlerle uğraşırken yine müzik dinleyebilirsiniz. Müzik işleri çok daha kolay bir biçimde yapmanız için zamanın daha akıcı olmasını sağlayan bir etkiye sahiptir.

Müzik hayatı daha eğlenceli hale getirir. Müzik imgeleme becerinizi güçlendirir. Müzik endişelerden uzaklaşmanızı sağlar. Müzik beyninizin egzersiz yapmasını sağlar. Müzik çeşitli duygu durumlarından kaçmanıza yardımcı olur. Müziğin hayatınıza yapacağı katkı neredeyse sınırsızdır. Griffin Sanat sizin için müziğin bilimsel faydalarını bir araya getirdi. Bu faydaları öğrendikten sonra müzik dinlemek ve müzik icra etmek için daha bir iştahlı olacaksınız.

1. Müzik sizi mutlu eder

Yapılan araştırmalar sevdiğiniz müzikleri dinlerken kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bunun en büyük sebebi beyninizin kendinizi iyi hissettirecek salgılamasından başka bir şey değildir. İnsanlar müzik dinlerken mutluluk, heyecan ve neşe gibi duyguları bir arada hissederler. Her ne zaman kendinizi kötü hissettiğinizde müziği açarak huzuru bulmaya çalışabilirsiniz.

2. Müzik hafızayı güçlendirir

Araştırmacılar müziği bilgileri daha iyi öğrenmenize ve daha kolay hatırlamanıza yardımcı olduğunu gösterir. Müziği ne kadar seviyorsanız onunla aranızda kurduğunuz bağ bir o kadar güçlü olur. Müzik aynı zamanda beyninizin sürekli egzersiz yapmasına yardımcı olur. Böylece müzikle öğrenme becerinizi ve hafızanızı geliştirmeyi başarabilirsiniz.

3. Müzik koşu performansının daha iyi olmasını sağlar

Müzik oldukça önemli bir ilham vericidir. Bu nedenle koşarken veya yürüyüş yaparken müzik dinleyen insanlar parkurların kolayca tamamladıklarını fark ederler. Bunun en büyük sebebi müzik dinleyen insanların aslında müzik dinlemeyen insanlara göre daha hızlı koşmaları ve daha hızlı yürümeleridir. Her ne kadar insanların müzik yaparken gösterdikleri performansa müziğin etki etmediğini belirten düşünceler olsa bile harekete geçirici müzikler spor yaparken oldukça işe yararlar.

4. Müzik ağrıyı azaltır

Araştırmalar müzik terapisinin insan vücudunda olan ağrıları azalttığını gösterir. Elbette bu konuda seçilmiş olan müziğin türü oldukça önemlidir. Bu amaç için müzik dinlerken gürültülü olmayan klasik müzik veya meditasyona uygun müzikler tercih edilmelidir. Müzik dinlerken vücudunuzun belirli bölgesinde yer alan acıdan uzaklaşmış olursunuz. Çünkü o zaman dinlediğiniz müziğin ritmine ayak uydurmaya çalışırsınız.

5. Müzik stresi azaltır

Hoşunuza giden bir müziği dinlerken vücudunuzdaki stres hormonunun seviyesinde azalma olur. Stres yaşadığınız pek çok hastalıkta etkisi olan bir duygu durumu olduğuna göre müziği kullanarak ondan uzaklaşmayı başarabilirsiniz. Hayatınızın pek çok alanında olumsuz etkiye sahip olabilecek stresle başa çıkmak istiyorsanız müziğe başvurmaktan çekinmemelisiniz.

6. Müzik sözel zekayı güçlendirir

Müzik sözel zekayı güçlendirme etkisine sahiptir. Araştırmacılar müzik eğitiminin, çocukların kelimeleri anlama ve anlamlarını açıklama konusunda onlara yardımcı olduğunu tespit etmişlerdir. Ayrıca müzik eğitimi almış yetişkin kişilerin sözel bellek konusunda daha iyi durumda oldukları saptanmıştır.

7. Müzik uyku kalitesini yükseltir

Uykusuzluk modern insanlar için en önemli problemlerden biridir. Eğer uyumadan önce müzik dinlerseniz sabahları uyandığınızda daha az uykusuzluk çekebilirsiniz. Üstelik yatmadan önce müzik dinlerseniz diğer insanlara göre çok daha kolay bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.

8. Müzik beynin sağlıklı olmasını sağlar

Müzik özellikle ilerleyen yaşlarda beynin sağlıklı kalmasını sağlar. Yaşlılar üzerinde yapılan araştırmalar müzik dinleme alışkanlığı olan yaşlıların diğerlerine göre belirli testlerde daha iyi sonuç aldıklarını göstermiştir. Beyin ve zihin sağlığınıza önem veriyorsanız müzikle aranızın iyi olmasını sağlamalısınız.

9. Müzik depresyonu azaltır

Müzik modern insanların en önemli problemleri arasında yer alır. Depresyonla boğuşan insanların büyük bir kısmı ise uykusuzluk problemiyle karşılaşırlar. Müziğin uykusuzluk problemini çözdüğü gerçeğini tekrar hatırlarsanız onu aynı zamanda bir depresyon ilacı olarak kullanabilirsiniz.

10. Müzik az yemek yemenizi sağlar

Eğer çok yemek yemekten şikayetçi biriyseniz müzik dinleyerek yemek yemeyi düşünebilirsiniz. Bunun en büyük sebebi yapılan araştırmalar sonrasında müzik dinlerken yemek yiyen insanların diğerlerine göre daha az yemek yemeleri ve daha az kalori tüketmeleridir. Müziğe güveniyorsanız ona bir şans vermeyi deneyebilirsiniz.

Müziğin zihinsel ve fiziksel sağlığınız açısından faydalı olması sadece bunlarla sınırlı değildir. Müzik hayatınıza şekil verebilecek güce sahiptir. Onunla iyi geçinerek her türlü probleme karşı koyabilirsiniz. Böylece çok daha yaşanabilir bir hayata sahip olabilirsiniz.

Leave a Reply

İletişime Geç!

Sanat merkezimiz haftanın 7 günü 09:00-23:00 saatleri arasında aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Online Keman Kursu Sitemap