whatsapp iletişim

Keman Teli Nasıl Takılır?

keman-teli-nasil-takilir

Kemanın günümüzdeki halinde üzerinde bulunan toplamda 4 adet tel bulunmaktadır. Bu teller zaman içerisinde kullanım ömürlerinin bitmesiyle birlikte deforme olmaya ve kopmaya başlamaktadır. Bu yüzden tellerin belli bir kullanım süresini doldurduktan sonra daha iyi ton alınabilmesi açısından değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Keman teli nasıl takılır?” Yazımızla birlikte sizde hiçbir zorluk çekmeden keman teli değiştirmeyi öğrenebilirsiniz.

Makalemizde bulabileceğiniz konu başlıkları;

* Keman teli nasıl takılır?
* Keman teli takma sırasında mutlaka dikkat edilmesi gerekenler
* Keman teli değiştirme aşamaları

Keman teli nasıl takılır anlatmaya başlamadan önce keman teli değiştirmek için hangi durumların gerçekleşmesi gerektiğinden kısaca bahsedelim. Keman teli değişimi yapmanız gerektiğini şu maddelerden anlayabilirsiniz;

– Keman teli paslanmış ya da sarımı bozulmuşsa,
– Uzun süredir tel değişimi yapmadıysanız, (düşük kalite bir telde 2-3 ayda 1, kaliteli bir telde 6+ ayda 1)
– Kemanınızdan ilk günkü parlak tınıyı alamıyorsanız,
– Keman teliniz koptuysa,

mutlaka tel değişimi yapma zamanınız geldi demektir. Şimdi gelelim keman teli takma işleminde uygulamanız gereken adımları açıklamaya;

Keman Teli Nasıl Takılır? Adım Adım

keman-teli-takma

 • Telleri çıkarın.
  Kemanda teller kopsa dahi burgu bölümünde çoğu zaman tel kalıntıları kalmaktadır. Yeni tellerin takılabilmesi için bu kalıntıların bir çubuk aracılığıyla yerinden çıkarılması şarttır. Eğer ki teller üstündeyken bu değişikliği yapmak istiyorsanız bunun için burguları gevşetip, telleri yavaşça çekmeniz tellerin yerinden çıkması için yeterli olacaktır.


 • Burgunun içindeki deliğe teli sokun.
  Tellerin renkli uç kısmını burgunun deliğinden çıkmayacak şekilde yerleştirin. Bu işlem sırasında oldukça hafif davranmak telin kırılmaması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca burgular keman sapının yanındaki deliklerin içerisinde iken teller yerleştirilmeli, burgular dış bölgedeyken teller takılıp burguların içeriye girmesi için zorlanmamalıdır.


 • Burguları çevirip yavaşça telleri sarın.
  Telin gerginliğini sağlayıp metal toplu ucunu fiks bölgesine yerleştirebilmek adına renkli kısım tamamen bitmeyecek şekilde saat yönünün tersi yönde sarmaya özen gösterin. Bu işlemi diğer burgularda da uygularken tellerin aynı yönde sarılmasına özellikle dikkat edin, aksi takdirde akort yaparken çevirme yönleriyle ilgili sorun yaşayabilirsiniz.


 • Telin metal toplu ucunu fikse takın.
  Keman telinin metal uçlu bölmesini kuyruğa bağlı olan fiks bölümüne yerleştirin. Bu işlemi tamamladıktan sonra ardından renkli kısımda kalan alanı da burgunun kenarına yakın olacak şekilde sarın. Eğer ki teller sıkı bir şekilde burgunun dibine doğru sarılmaz ise teller birbirine değebilir, bu yüzden akort yapılan tel diğer telin akordunu bozabilir. Bu sebepten ötürü telleri sarma konusuna ekstra özen göstermenizi öneriyoruz.


 • Telleri üst eşik ve köprü üzerine koyun.
  Tellerin akort yaparken bulunduğu yerden kaymaması için keman klavyesinin üzerinde 4 adet çizgi bulunmaktadır. Önce telleri buradaki bölmelerine tek tek yerleştirin ve ardından köprü üzerinde bulunan sabitleme noktalarına yerleştirin. Böylelikle tellerin birbirlerine olan mesafeleri dengelenmiş olduğu için teller birbirine çarpmayacak ve akort yaparken teller yerinden çıkma yapmayacaktır.


 • Tellerin değiştirilmesinin tamamlanmak için kemanınızı akort edin.
  Tellerin yerinin üst ve alt eşikte sağlamlaşması adına tel değişimini sağladıktan sonra mutlaka fiks ve burgu bölümlerini kullanarak kemanınızı akort edin. Akort aşamasında özellikle burguları çevirirken minimal hareketler yapmanızı ani bir tel kopmasıyla karşılaşmamanız adına tavsiye ediyoruz.


Keman Teli Takma Esnasında Dikkat Edilecekler

keman-teli-nasil-degistirilir

 1. Keman teli takılırken ya kalından inceye ya da inceden kalına doğru, sıralı bir şekilde teller takılmalıdır.
 2. Telin sonradan yerinden çıkmaması için burgunun içinde bulunan deliklere telin ucunun yerleştiğinden emin olunmalıdır.
 3. Keman tellerinin fix kısmına yerleşecek bölümünde metal bir top bulunmaktadır, yine aynı şekilde telin buradan çıkmaması adına metal top fix bölümüne tam şekilde oturtulmalıdır.
 4. Her telin farklı kalınlığı bulunmaktadır, dolayısıyla farklı kalınlıktaki teller farklı frekans yayacağından her tel kendi bölmesine doğru bir şekilde takılmalıdır.
 5. Eğer ki teli taktıktan sonra telin bir bölümü boşta kaldıysa bu bölüm fazlalık olarak algılanmamalı ve kesilmemelidir.

Keman Teli Nasıl Takılır?” makalemiz burada sonlandı, artık keman teli takma konusunda bir profesyonel oldunuz diyebiliriz. Tek yapmanız gereken bol bol pratik yapmak ve ani çevirmelerden uzak durmak. 🙂

Leave a Reply

İletişime Geç!

Sanat merkezimiz haftanın 7 günü 09:00-23:00 saatleri arasında aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Online Keman Kursu Sitemap