whatsapp iletişim

Keman Çalmak Zor mu?

keman-calmak-zor-mu

Keman çalmak, bazı insanlar için aşırı keyifli bir kafa dağıtma aracı iken, bazıları içinde zorlu, engebeli bir yol olarak görülmektedir. Peki ama gerçekten işi doğrusu ne? Keman çalmak ya da öğrenmek düşünüldüğü kadar zor mu, yoksa bu söylem tamamen bir şehir efsanesi mi? Sen de cevabı merak ediyorsan bu yazı tam senlik!

Keman çalmak zor mu?” yazımızda keman çalmayı artı ve eksileri ile analiz ettik ve keman çalmak kolay mı, yoksa zor mu bu sorunun cevabını size bıraktık. Siz de yazımızı sonuna kadar okuyarak bu sorunun en dürüst cevaplarına ulaşabilir ve A’dan Z’ye keman çalmanın kolay ve zor yönlerini öğrenebilirsiniz.

  • Keman Çalmak Zor mu? İşte Cevabı!

keman-ogrenmek-zor-mu

‘Keman öğrenmek çok kolay’ cevabını versek yalan söylemiş oluruz. Doğal olarak her işin kendine has zorlukları, uygulanması gereken aşamaları elbette var, ama keman öğrenmek düşünüldüğü kadar da zor değil. Aslında ‘keman çalmak zor’ gibi düşüncelerin temeli, kemanın perdesiz yapıya sahip bir müzik aleti olmasından ve tutuş pozisyonlarının insan anatomisi ile çok uyuşmamasından kaynaklanıyor.

Peki bunlar aşılması çok güç sorunlar mı? Elbette hayır. Günümüzde her konunun daha anlaşılabilir, kolay hale gelmesi için çözüm önerileri mevcut, aynı durum keman içinde geçerli. Eğer ki yeterli müzik kulağına sahip olmadığınızı düşünüyorsanız (mutlaka denemelisiniz, düşünüldüğü kadar nadir bulunan bir özellik değil) ve bu yüzden ‘doğru sesleri bulamayacağım’ sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz!

Kemanda notaların yerlerini belirlemek için bir çok pratik çözüm önerisi mevcut. Bunlardan en popüler olanı keman nota belirleme bantları! Bu bantlar siz nota basmaya başlamadan önce keman eğitmeni tarafından doğru notaların üzerine sırasıyla yerleştiriliyor ve ardından nota basma aşamasına geldiğiniz zaman, bu bantların üzerine basarak doğru sesi çıkarabiliyorsunuz.

Peki belli bir süre sonra ne mi oluyor? Eğer ki yeteri kadar pratik yaptıysanız, eliniz sürekli aynı yere bastığınızdan dolayı burayı kas hafızasına yüklüyor ve artık bantlara ihtiyacınız olmadan doğru sesleri basabiliyor hale geliyorsunuz! Gelelim tutuş konusuna. Evet ilk kez kemanı tuttuğunuzda sol kolunuzda ağrı hissetmiş olabilirsiniz ya da yay tutarken sağ eliniz yorulmuş olabilir.

Aslında bu yorulma 2 sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bunlar; kol kaslarınız alışık olmadığı bir hareketi yaptığı için ilk denemede çabuk yorulmuşsunuzdur ya da yanlış keman tutuşundan dolayı kolunuz haddiden fazla kasılmış ve bu yüzden hemen yorulmuş olmanızdır. Eğer ki yorgunluk hissi ilk kez kemanı tutmanızdan kaynaklanıyorsa, 5’er dakikalık molalar ile keman tutarsanız bunu hemen yenebilirsiniz.

Ancak yanlış keman tutuşundan dolayı kolunuzu rahat hissedemiyor ve kasılmalar yaşıyorsanız o zaman keman nasıl tutulur makalemizi mutlaka okumanızı ve adımları tek tek uygulamanızı öneriyoruz. Yazımızı okuyarak bu sorunu tamamen ortadan kaldırabileceğinizin %100 garantisini veriyoruz! Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz; https://www.griffinsanat.com/keman-nasil-tutulur/ yeterince keman öğrenmek zor mu bahsettik, biraz da keman çalmak kolay mı ondan bahsetmek lazım. 🙂

  • Keman Çalmak Kolay mı?

keman-calmak-kolay-mi

Keman öğrenmek aşırı kolay olmasa da neler yapmanız gerektiğini bildikten sonra kolay! Nasıl bir durumda keman çalmak kolay hale geliyor anlatalım. Eğer ki alanında deneyimli bir eğitmen ile çalışıyorsanız, doğru aşamalardan oluşan bir çalışma programınız varsa ve keman çalma konusunda gerçekten hevesliyseniz ve gerektirdiği çalışmaları yapmaya hazırsanız keman çalmak sizin için kolay olacak demektir.

Alanında deneyimli birinden ders aldığınız için hatalarınızı hemen düzeltebilme imkanına sahip olacak, adım adım size özel oluşturulmuş programla zorlanmadan ilerleyip, deneyim kazanacak ve keman hevesinizle bu çalışmaların tamamını tekrar ederek hızlı ve sağlam bir şekilde ilerleyebileceksiniz. Eğer ben bu aşamaları yapıyorum ya da yapmaya hazırım diyebiliyorsanız artık siz de iyi bir kemancı olabilmek yolunda ilerliyorsunuz demektir!

Yazımızı bitirmeden hemen önce eğitmenlerimizin hazırlamış olduğu, keman öğrenmenizi hızlandıracak ve kolaylaştıracak tavsiyelerde de bulunalım. İşte uygulandığında kemanda sağlam temeller oluşturmanızı sağlayacak aşamalar şu şekilde;

Keman Öğrenmek Bu Maddelerle Çok Hızlı ve Kolay!

– Mutlaka doğru keman ve yay tutuşunu yakalamak için çaba gösterin.
– Bir günde saatlerce çalışmaktansa kas alışkanlığı kazanabilmek için çalışmalarınızı günlük olarak yapın.
– Parmak egzersizlerine vakit ayırın.
– Nota basma çalışmalarına gereken özeni gösterin.
– İnternetten bulunan makale ve video gibi araçlardan yararlanın.
– İlginiz olan müziklerin keman coverını dinleyip, inceleyin.

Yok bu bilgiler bana yetmedi keman hakkında ve İzmir’de keman kursu hakkında daha detaylı bilgiler arıyorum diyorsanız sizi şöyle alalım; https://www.griffinsanat.com/izmir-keman-kursu/

Keman çalmak zor mu?” yazımız burada noktalanıyor. Artık yazımızı okuduğunuza göre de keman öğrenmek zor mu, kolay mu kararı vermek sana kalıyor! 🙂

Leave a Reply

İletişime Geç!

Sanat merkezimiz haftanın 7 günü 09:00-23:00 saatleri arasında aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Online Keman Kursu Sitemap