whatsapp iletişim

Gitar Nasıl Temizlenir?

gitar-nasil-temizlenir

Gitar çalarken, zamanla elde bulunan yağın ya da terin tellere ve klavyeye temas etmesiyle birlikte tellerde oksitlenme ve klavye de kalıntı, ortamdan yapışan tozlardan dolayı ağaç yüzeyinde yıpranma oluşabilir. Bu tip durumlar gitarın genel performansını aşağıya çeker ve zamanla ses kalitesinde düşüşe sebep olur.

Gitarın temizlik ve genel bakımlarının yapılması daha canlı bir görüntü elde etmenizi, tellerinizin kullanım süresini uzatmanızı ve klavye de kir katmanı oluşmasını engelleyerek gitarınızın genel verimliliğinin artmasını sağlar.

Aşağıda belirtilen aşamaları uygulayarak ve malzemeleri temin ederek siz de kolaylıkla gitar temizliği yapabilirsiniz. ” Gitar nasıl temizlenir? ” anlatmaya başlamadan önce önemli bir notu da sizinle paylaşalım;

Önemli Not: Klavye ve gövde bölümünün tam anlamıyla temizlenebilmesi açısından aşağıdaki işlemleri uygularken tellerinizi çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Bu yüzden tel değişim zamanlarınızda gitar temizliği yaparsanız daha rahat edebilirsiniz!

Önemli Not2: Elektro gitar nasıl temizlenir, klasik gitar nasıl temizlenir ve diğer gitar türleri ile ilgili temizlik için aşağıdaki maddeler ortaktır. Gitar temizliği ile ilgili maddeleri tüm gitarlara uygulayabilirsiniz. 🙂

Gerekli Malzeme Listesi

 • Güderi ya da mikrofiber üretim 3 adet temiz ve kuru bez.
 • Klavye bakımı için susam, badem ya da limon yağı.
 • Gövde yüzeyinin kirden arındırılması için gitar temizleyici sprey.
 • Tellerin kolay takılması için gitar teli sarma aleti. ( Tercihen )
 • Telleri çıkarmakla uğraşmak istemeyenler için yan keski. ( Tercihen )

Gitar Temizliği

 • Tüm Telleri Sökün.

gitar-temizligi

Eğer ki telleri bakımdan sonra tekrar kullanmayı düşünmüyorsanı tel sökme işlemini hızlandırmak adına gitarın gövdesindeki ses yuvarlağından itibaren keski ile kesme işlemini yapabilirsiniz. Ancak bunu uygularken tellerin tamamının gevşetilmiş pozisyonda olduğundan emin olun, aksi takdirde tellerin kuvvetli bir şekilde yerinden fırlamasına maruz kalabilirsiniz. Bu arada gitardaki tellerin tamamının yaklaşık olarak gövdeye 55 kiloluk baskı uyguladığını da söylemeden geçmeyelim.

 • Gitarın Tozunu Alın ve Parlatın.

gitar-temizligi-nasil-yapilir

Gerekli malzeme listesinde 3 adet temiz bezden bahsetmiştik, artık bunları kullanmanın vakti geldi. Yukarıda da belirttiğimiz gibi temizlikten sonra pamukçuk kalmaması açısından mümkünse mikrofiber bez kullanmayı ihmal etmeyin.

Tüm yüzeyleri bu kuru bez yardımıyla silebilirsiniz, ancak şu bölümlere ulaşım zor olduğu için ekstra özen göstermenizi tavsiye ediyoruz;

 • Burgu araları
 • Klavye ve gövdenin birleşim noktaları
 • Klavye
 • Yukarıda ve aşağıda bulunan köprü

Elinizde bulunan diğer temiz bezin üzerine gitar temizleme spreyi sıkarak gitarın ön-arka ve yan bölümlerini çember çizme hareketiyle silebilirsiniz, böylece yüzeyin parladığını ve gitarınızın ışıl ışıl bir görüntüye kavuştuğunu göreceksiniz.

 • Klavye Temizliğine Önem Verin.

klavye-temizligi

Klavye gitarın en çok kullanılan bölümü olduğundan dolayı aslında en çok kir bulunduran ve oksitlenme yapan bölümüdür. Notaların arasında bulunan metal perdelikler zamanla elin terinin geçmesi sonucunda oksitlenebilir ve aynı şekilde çevrede bulunan tozlar klavyeye yapışarak siyah birikintiler oluşmasına sebebiyet verebilir.

Elinizde bulunan son beze bir kaç damla limon yağı damlatıp, klavyeyi orta sertlikte kuvvet uygulayarak silerek hem perdeliklerin ve tellerin oksitlenme sürecini geciktirebilir hem de klavyenin ağacının beslenmesini sağlayarak gitarınızın kullanım ömrünü uzatabilirsiniz!

 • 30 Dakika Mola!

gitarda-temizlik

Limon yağını yüzeye iyice yedirdikten sonra tam olarak kuruması için yarım saatini beklemeye ayırmalısın, aksi halde klavye üzerinde bulunan yağ tellere temas edecek ve tellerin oksitlenme süresi azalacaktır. Belirtilen yarım saatlik süre ortalama süredir bu süreç ortam sıcaklığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

 • Artık Telleri Takabiliriz.

gitar-tellerinin-takilmasi

Tebrikler, gitar nasıl temizlenir? artık biliyorsunuz. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra gitarınızı keyifle çalmaya devam edebilir ve gitar temizliği işlemlerini düzenli periyotlarla uygulayarak gitarınızın ömrünü bir kaç yıl kadar uzatabilirsiniz!

Ben her şeyi anladım ancak bunları uygulayacak daha profesyonel bir el olsa daha iyi olur diyenler için ücretsiz bakım kodumuz ” griffingitar+a ” bu kodu bize whatsapp üzerinden ileterek dilediğiniz zaman gitarınızın temizliğini ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Adım adım gitar nasıl temizlenir? anlatmış olduk, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Leave a Reply

İletişime Geç!

Sanat merkezimiz haftanın 7 günü 09:00-23:00 saatleri arasında aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Online Keman Kursu Sitemap