whatsapp iletişim

Gitar Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

Teknolojinin daha erişilebilir hale gelmesiyle birlikte insanların teknolojiyi kullanım oranları ciddi şekilde artış göstermiştir. Özellikle teknolojik ekipmanların ucuzlaması, kendi şarkılarını ve kayıtlarını yapmak isteyen kişilerin işini kolaylaştırmıştır. Bugünlerde,her seviyeden gitaristler kayıt üretebilmek için bilgisayarlarından destek almaktadırlar. Müziği kaydetmek, kontrol etmek ve dağıtmak için bir gitar ve dizüstü bilgisayar artık yeterli olabilmektedir.

Gitar Bilgisayar Bağlantısı

Bilgisayarınızın Ses Girişlerini Bulun

Gitarınızı dizüstü bilgisayarınıza bağlamak istiyorsanız cihazınızın ses girişi bağlantı noktalarını bulmanız yeterli olacaktır. Bu bağlantı noktaları genellikle bilgisayarın yan tarafında yer almaktadır. Kulaklık için kullanmış olduğunuz bağlantı noktası ile aynı yerde kalan bu bağlantı noktalarını kullanmanız gerekmektedir.

Buradaki girişler genellikle kırmızı, yeşil ve mavi renkli olmaktadırlar. Burada belirtilen girişleri elinizde bulunan kablolarla uygun olacak şekilde kullanmanız gerekmektedir. Bunun için elbette doğru kabloyu satın almalısınız. Kabloyu satın alırken onların çalıştığından emin olmalısınız.

Gerekli Kabloları Satın Alın

Ortalama seviyedeki bir gitar kablosunun iki ucunda gitara ve bilgisayara giriş yapılmasını sağlayan doğru giriş alanları bulunmaktadır. Hatalı bir gitar kablosu almanız durumunda onu bilgisayara bağlama konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kabloyu satın alırken mağazada kullanım amacınızı en iyi şekilde belirtmeniz gerekmektedir.

Kullandığınız dizüstü bilgisayarda ses girişi bağlantı noktası yoksa bir ara birim kullanma yoluna gitmeniz gerekmektedir. Bu sizin için ekstra maliyet anlamına gelebilecektir. Bu ürünler ses çıkış bağlantı noktasını ses giriş bağlantı noktası olarak kullanmanıza imkan tanımaktadırlar.

Gitarı Bilgisayara Bağlayın

Gitarınızı bilgisayarınıza bağlayın. Gitara bağlamanız gereken kabloyu yerine takın. Stereo adaptörü kullanıyorsanız onu boşta kalan girişe takın. Daha sonra stereo girişini dizüstü bilgisayarınızın ses girişlerine takın.

Tüm kabloları doğru şekilde bağlamış olduğunuzdan emin olun. Gerek duymanız durumunda dizüstü bilgisayarınızı yanınızda götürün ve kabloları satın alırken kabloları bağlama şekillerini öğrenmeye çalışın. Ekipmanlardan anlayan pek çok kişi size bu konuda yardımcı olabilecektir.

Test Edin

İlk olarak sesi test etmelisiniz. Gitarı çaldığınız zaman bilgisayarınızdan, kulaklıktan veya ses çıkışını sağlayan diğer ekipmanlardan ses gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Harici ses ekipmanları kullanıyorsanız bunların kablo bağlantısını doğru şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız. Gitarınızı çaldığınız zaman gerekli testi gerçekleştirmiş olursunuz.

Dizüstü bilgisayarınızda yer alan dahili hoparlörleri kullanıyorsanız sinyalin göreceli olarak zayıf olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun sebebi, dizüstü bilgisayarın ses giriş bağlantı noktasının sesi yeteri kadar güçlü çıkaramamasıdır. Bu durumda harici bir hoparlör kullanmayı deneyebilirsiniz.

İsteğe Bağlı: Ön Amfili Cihaz Satın Alın

Gitardan gelen sesten memnun değilseniz bu durumda ön amfili bir cihaz satın alma yoluna gidebilirsiniz. Ön amfili cihazlar gitardan daha iyi ses gelmesine yardımcı olacaktır. Bu tür bir ekipman satın almak istediğiniz zaman mutlaka gitarlar için özel olarak geliştirilmiş olanlara yönelmelisiniz.

Ön amfili bir cihaz satın aldıysanız standart gitar kablosunu gitara takmalısınız. Ardından gitar kablosunun diğer ucunu ön amfili cihaza takmalısınız. Bilgisayar ile ön amfili cihaz arasındaki bağlantıyı kurabilmek için gerekli kabloları uygun şekilde yerlerine takarak ekipmanın ve gitarın düzgün şekilde çalışmasını sağlamalısınız.

Tekrar Test Edin

Sesi tekrar test edin. Gitarı dizüstü bilgisayar doğru şekilde bağladıysanız aynı zamanda hoparlör ve ses çıkışını sağlayan diğer ekipmanların doğru şekilde bilgisayara bağlı olduğundan emin olmalısınız. Gitarınızı çaldıktan sonra ses geliyorsa ve tatmin edici boyuttaysa testi başarıyla tamamladınız demektir.

Gitarı çalmaya çalışırken duyacağınız ses bir test sinyali görevi görecektir. Eğer gitarınızı tam anlamıyla duymak istiyorsanız bir kayıt yazılımına sahip olmanız gerekmektedir. Kayıt yazılımı olmadan gitarınızı çalmanız mümkün olmayacaktır. Çeşitli ses problemlerine sahip olmanız durumunda bilgisayarınızın ses ayarlarını kontrol etmelisiniz.

Gitar çalmayı öğrenmek için kurslarımızı tercih etmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçerek daha fazla bilgi alabilirsiniz. 0530 290 14 71 numaralı telefondan veya info@griffinsanat.come-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

İletişime Geç!

Sanat merkezimiz haftanın 7 günü 09:00-23:00 saatleri arasında aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Online Keman Kursu Sitemap