whatsapp iletişim

En İyi Keman Markaları

Kaliteli bir keman kullanarak ilerlemek, hem çalan kişinin motive olmasını hem de çalım stili olarak çok daha rahat performans sergilemesini sağlayacaktır. Bu yüzden kursa başlamadan önce iyi bir keman alıp güzel bir başlangıç yapmak istiyor fakat en iyi keman markaları neler bilmiyorsan, bu yazı tam senlik demektir! Ayrıca yazımızın aşağı bölümlerinde en çok tercih edilen kaliteli keman markaları tavsiyeleri seni bekliyor olacak.

en-iyi-keman-markalari

Her ne kadar çeşitli markalarda güzel kemanlar bulunsa da konu müzik aleti olunca güvenilir markaları tercih ederek, hem daha kaliteli hem de performansı yüksek bir keman satın alma olasılığınız artacaktır. Yazımızda tavsiye ettiğimiz keman markalarının üretim aşamaları, marka bilinirlikleri ve kullanıcı deneyimleri internette sıkça yer almaktadır.

Keman kursu İzmir eğitmenlerimizin hazırlamış olduğu ‘’ en iyi keman markaları ‘’ yazımızda tavsiye edilen markaları gönül rahatlığıyla satın alabilir ve uzun yıllar boyunca hiç bir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. Ayrıca marka bir keman alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor kısaca bahsedelim;

En İyi Keman Markaları Nasıl Anlaşılır?

hangi-marka-keman-almaliyim

 1. Marka Bilinirliği

  Eğer ki piyasada isim yapmış, bir çok kişi tarafından bilinen ve neredeyse her müzik aleti satış mağazası tarafından aracı olarak satışı gerçekleştirilen bir marka biliyorsanız, satın alacağanız keman (model ve üretim malzemelerine de bağlı) çok yüksek ihtimalle ses açısından tatmin edici ve sorunsuz olacaktır.

  Nasıl araba almak istenildiğinde mercedes, fiat, honda vb. marka bilinirliği olan arabalara öncelik tanıyorsanız, kemanda da bu işleme oldukça dikkat etmeli, piyasaya ilk kez sürülen kemanlardansa, bu alanda deneyimli ve tecrübeli bir markayı tercih etmelisiniz. Ayrıca marka bilinirliği olmayan markalar hakkında kullanıcı deneyimlerini bulmanız da bir hayli zor olacaktır.

 2. Üretim Aşamasında Kullanılan Malzemeler

  Kemanın tonuna ilk etki edecek olan faktör, keman yapımında kullanılan malzemelerdir. Bu yüzden bir keman almadan önce ön-arka kapak, yanlık vb. alanlarda hangi ağacın kullanıldığını bilmeli, ilgili markaların sayfalarından bu ürünlerin malzemelerini tek tek görebilirsiniz. Eğer ki satın alacağınız keman başlangıç kemanı ise yüksek ihtimalle kontrplak malzemeden yapılıyor olacaktır.

  Kontrplak kaliteli bir malzeme olmasa da her kontrplak keman kötü demek değildir. Başlangıç kemanı olarak iş görebilecek ve sizi uzun süre idare edecek bir çok keman bulunmaktadır. Bu noktada tercih aşamasında yapım yerine ve üzerindeki cilaya dikkat edebilir, bu sayede sesi daha kaliteli bir keman satın alabilirsiniz.

  Özellikle Çin üretimi kemanlar yerine Çek yapımı kemanları tercih etmeniz, daha kaliteli keman markaları bulmanız anlamına gelecek olsa da fiyatında aynı doğrultuda artacağını unutmamanız gerekiyor. Ayrıca parlak yerine mat cilalı bir keman tercih ederseniz bu kemanın sesinin daha gür ve kaliteli olacağını da belirtmeden geçmeyelim. 🙂

 3. Sunulan Fırsatlar

  En iyi keman markalarını bulmak için bakılacak bir diğer konuysa satın alacak kişiye sunduğu avantajlardır. Eğer ki bir marka size alacağınız keman için garanti sunuyorsa, herhangi bir problem karşısında iade işlemini sorunsuz şekilde gerçekleştiriyorsa satış yapan kişiler ve marka ürününe güveniyor ve kaliteli bir deneyim yaşatıyor demektir.

  Bu tür kemanları aklınızda hiç bir şüphe olmadan satın alabilir, sorun yaşamanız durumunda anında değişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca marka bilinirliğine sahip, güven ortamı oluşturmuş markaların en az 2 yıl garanti sunduğunu ve kullanıcıdan kaynaklı bir problem olmaması durumunda 2 yıl dolmadan istediğiniz zaman değişim sağladığını da mutlaka belirtelim. Kısacası alacağınız ürünün iade aşaması, garanti süresi yoksa kesinlikle o kemanı satın almamalısınız!

 4. Kullanıcı Deneyimleri-Yorumları

  Eğer ki satın almayı düşündüğünüz kemanı daha önceden kullanan tanıdığınız ya da ders aldığınız bir eğitmen varsa bu kişilerden fikir almanız, yaşadığı deneyimi sormanız o kemanın size uygun olup olmadığı anlamanız konusunda iyi bir fikir edinmenizi sağlayacaktır. Ayrıca bu kişilere kemanın sesinden memnun olup olmadığını, kemanın kendinden kaynaklanan bir problemle karşılaşıp karşılaşmadığını ya da üretim aşamalarında nelerin kullanıldığını sorabilirsiniz.

  Ayrıca internet üzerinde iyi ve kötü denebilecek bir çok marka hakkında uzun uzadıya çeşitli yorumlar bulabilmek ve bazı keman çalan kişilerin marka incelemelerine de ulaşmak fazlasıyla mümkün. Durum böyle olunca araştırdığınız keman markalarını internete yazarak hakkındaki yorumları incelemek hangi marka keman almalıyım?  Sorusunun cevabı için de iyi bir yönlendirici olacaktır.

Başlangıç Kemanı ve İleri Düzey için En İyi Keman Markaları

 • Rösler
 • Yamaha
 • Stromberg
 • Dominguez
 • Stentor
 • Strunal
 • Vivaldi
 • Pearl River
 • Otto Jos. Klier

Yukarıda belirttiğimiz markaların tamamı keman kursu İzmir eğitmenlerimiz tarafından denenmiş ve herhangi bir sorunla karşılaşılmamış kemanlardır. Bu markaların detaylarına internet üzerinden erişebilir, yorumlarını okuyabilir ve bir çok müzik aleti satış mağazasında kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca listede yer alan bir kaç keman markası fiyat olarak yüksek seviyelerde olsa da başlangıç kemanı olarak tercih edilebilecek markalarda yer almaktadır.

TARİHİN EN İYİ KEMAN MARKASI; STRADİVARİUS!

Yazımızda dünyanın en pahalı kemanları olarak anılan ve değerleri tespit edilemeyen kemanları üreten Antonio Stradivari’ye yer vermezsek olmaz diye düşündük. Günümüzde hala sırları tam olarak çözülememiş, mükemmel ölçülendirmesiyle ve sır olarak bilinen cilasıyla günümüzde bir çok virtüözün kullandığı Stradivarius kemanları dünyada bir idol olarak kabul edilmektedir.

Her ne kadar daha iyisi ya da aynısı yapılmak istensede başarılı olunamayan bu kemanların performansınında hayranlık bırakacak cinsten olduğunu belirtelim. Kemana son halini veren Antonio Stradivarius’un tarafından yapılan bu kemanların  bir çok kopyasının olmasıyla birlikte günümüzde orjinal olarak 650 adet civarında bulunduğu bilinmektedir.

2011 yılında internetten satışa sunulan Stradivarius kemanın 15.9 milyon dolara satılmasıyla aynı zamanda dünyanın en pahalı kemanı ünvanını da kazanan bu kemanların, Sovyetler zamanında satışa sunulanlarının tamamının alındığı ve sonrasında ülkenin keman ustalarına çalmaları için satılmama şartıyla hediye edilmiş ve bu kemanlar miras olarak devredilememiştir. Günümüzün popüler kemancılarından olan David Garret bir konserde Stradivarius kemanı düşürmesi üzerine bu kemanın onarımı için 100.000 euro ödemiştir.

Ayrıca ülkemizin en önemli keman sanatçılarından olan Ayla Erduran’da verdiği konserlerde Stradivarius kemanla performans sergilediği bilinmektedir. Kısacası Stradivari marka bir kemana sahipseniz dünyanın en şanslı insanlarından biri sayılabilirsiniz. 🙂 İşini kusursuz olarak yapan, kemanlarının sırlarını ailesine bile anlatmayarak bizi hüzne boğan ve ölene kadar keman yapmayı sürdüren bu ustayı saygıyla tekrar anıyor ve günümüzde bıraktığı bu miras için teşekkür ediyoruz!

Artık hangi marka keman almalıyım? Sorusunun cevabını bildiğinize göre en iyi keman markaları yazımızı sonlandırabiliriz demektir. Ayrıca keman satın almak hakkında aklınıza takılan her türlü sorunun cevabı için bizi arayabilir ve ücretsiz destek alabilirsiniz. 🙂 Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Keman kurslarında ilk kayıta özel indirim fırsatı. Hemen https://www.griffinsanat.com/izmir-keman-kursu/ bağlantısını ziyaret et fırsatı kaçırma.

Leave a Reply

İletişime Geç!

Sanat merkezimiz haftanın 7 günü 09:00-23:00 saatleri arasında aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Online Keman Kursu Sitemap