whatsapp iletişim

Çello Çalmak için 10 Püf Nokta

İçinde bir çello çalma isteği varsa ve bunu durduramıyorsan, ancak çello öğrenmek konusunda cevap alman gereken bazı sorular mevcutsa, bu yazı tam sana göre demektir! Yazımızda belirttiğimiz 12 madde ile çello çalmak ile ilgili aklındaki tüm sorulara cevap bulacaksın.

Çello Çalmak

Ayrıca yazımızda yer alan maddeler sana çello çalmak konusunda rehberlik edecek ve çello öğrenmek için daha sağlam bir adım atmanı sağlayacak. A’dan Z’ye çello ile ilgili tüm bilgilere değindiğimiz yazımızda bulunan konu başlıklarına birlikte göz atalım;

▪️ Çello çalma yaşı
▪️ Çello öğrenmek için parmaklarım uygun mu
▪️ Çello çalmak ne kadar sürede öğrenilir?
▪️ Başlangıç çello fiyatları
▪️ Çello dersi almalı mıyım ve daha fazlası

10 Madde ile Çello Çalmak Hakkında Her Şey

 1. Çello Çalmak için Gereken Özellikler
  Çello öğrenmek istiyorsanız aslında mutlaka sahip olmanız gereken 2 özellik mevcut. Bunlar; istek ve çalışma azmi. Eğer ki gerçekten çelloya ilgi duyuyorsanız ve yapmanız gereken alıştırmaları bir zorundalık değil, eğlenceli bir aktivite olarak adlandırıyorsanız siz de çello çalmak için gereken özellikler ile ilgili her şeye sahipsiniz demektir.

  Bu aşamadan sonra yapmanız gereken tek şey çalışmalarınızı belirli periyotlarla sürekliliğe bindirmek ve deneyimli bir eğitmenden çello dersi alarak öğrenme sürenizi hızlandırmak olacaktır. Ayrıca çello için parmak yapınızın müsait olup olmadığını merak ediyorsanız bu konuyu çok dert etmenize gerek yok, çünkü çello çalmak için özel bir parmak yapınızın olmanıza gerek yok!


 2. Çello Çalmak Zor mu?
  Çello çalmayı düşünen herkesin aklına ilk gelen soru olan bu konunun cevabı aslında çok basit. Doğru yöntem ve iyi bir eğitmen desteği ile çello öğrenmek kesinlikle zor değil, aksine çok eğlenceli ve kolay!

  Eğer ki ders aldığınız sürenin dışında da çellonuza vakit ayırıyor ve bu zamanı verimli (etüt, parmak egzersizi çalışmaları) geçiriyorsanız sizin de çello öğrenebileceğinizden kesinlikle şüpheniz olmasın! Peki ama iyi bir eğitmenle ve doğru bir programla çalıştığımı nasıl anlarım diyorsanız hemen açıklamaya başlayalım;

  İyi Bir Eğitmende Bulunması Gereken Özellikler

  – Eğitmenin branşının ders alacağınız alanla ilgili olması.
  – Ders veren kişinin iletişim yeteneklerinin kuvvetli olması.
  – Formasyon eğitimi almış olması.
  – Stabil bir metot değil, herkesin algısına göre farklı metotları uygulaması.

  Doğru Çalışma Programı Nasıl Olur?

  – Kişinin hedeflerine, gelmek istediği noktaya uygun aşamalar içerir.
  – Profesyonel bir kişi tarafından oluşturması gerekir.
  – Yay, nota basma gibi çeşitli teknik çalışmalar içerir.
  – Nota odaklı ilerler.


 3. Çello mu Zor Keman mı?
  Çello, keman ailesine üye olduğundan ve görüntü itibariyle neredeyse kemana birebir olarak benzediğinden dolayı en çok sorulan sorular arasında keman çalan çello çalabilir mi, çello mu zor keman mı gibi sorular sıkça yer almaktadır. Bu konuyu netliğe kavuşturmak açısından biraz açıklama yapalım.

  Çello ve kemanın birbirine benzer teknikleri olsa da nota düzeni ( akort sistemi ), yay kullanımı, tutuş tekniği ve çalım stili birbirinden tamamen farklıdır ve aynı zamanda nota aralıkları da benzerlik göstermemektedir.Yani keman çalıyorsanız çello çalabilmek için çello üzerinde de pratik yapmalı ve çello öğrenmek için gereken aşamaları tamamlamalısınız.

  Başlangıçta elinize ilk aldığınızda ufak tefek ses benzerlikleri yakalasanız da iyi bir şekilde çello çalmak için mutlaka profesyonel bir destek ve eğitim süreci geçirmeniz gerekmektedir. Ayrıca zorluk kavramı kişiden kişiye göre değişen bir olgudur, bunun yanı sıra çello ve keman benzer bir yapıya sahip olduğundan ancak teknik aşamalarda birbirinden ayrıldığından dolayı bir karşılaştırma yapmak doğru olmayacaktır.


 4. Çello Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?
  Çello çalma süresini belirleyen bir çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler bilinse dahi herkesin algılama süresi farklı olduğundan dolayı net bir süre verilememektedir. Ancak bu noktalardaki tespitleri doğru yaparak siz de ortalama çello öğrenme süreniz hakkında fikir edinebilirsiniz. Gelelim bu etkenlerin neler olduğunu açıklamaya;

  ▪️ Heves
  ▪️ Pratik Yapma Düzeni
  ▪️ Kullanılan Metot
  ▪️ Eğitim Alınıp Alınmaması
  ▪️ Yatkınlık

  Çello çalmak için hevesli olan biriyle rastgele çello öğrenmek isteyen birinin çello öğrenme süresi elbette ki değişiklik göstermektedir. Çello öğrenme konusunda istekli olan kişi çello çalışmalarını bir zorunluk olarak görmez ve mümkün olduğunca enstrumanına vakit ayırır. Bu durumda doğrudan öğrenme sürecini etkilemektedir.

  Her şey emek istediği gibi çello çalmak da emek isteyen bir iştir. Ne kadar sistematik adımlarla ilerler ve çalışmalarınızı belirli bir periyoda oturtursanız o kadar hızlı ve kolay bir şekilde çello çalmayı öğrenebilirsiniz demektir. Özellikle yapılacak günlük tekrar çalışmaları öğrenme sürenizi en az 2 kat arttıracak ve parmak alışkanlığı kazanarak notaları daha kolay basmanızı sağlayacaktır.

  Herkesin bir konuyu öğrenmesi aynı yolla olmayabilir. Bu yüzden çello çalmak isteyen kişinin kendine en uygun metodu tespit etmesi ve çalışmalarını bu metot üzerinden şekillendirmesi doğru bir karar olacaktır. Eğer ki çello konusunda herhangi bir tecrübeniz ve geçmişiniz yoksa mutlaka profesyonel bir eğitmenden destek almanızı tavsiye ediyoruz.

  Çello dersi almak bir çok hatayı daha yapmadan hemen tedbirini almanızı sağlayacak ve sizi gereksiz vakit harcamaktan kurtaracaktır. Bu hem motivasyonunuzu yükseltmenizi hem de daha fayda sağlayan çalışmalar gerçekleştirmenize ön ayak olacaktır.

  Her ne kadar çello çalmanın çok önemli bir kısmı egzersiz olsa da sonuçta müzik kulağınızın olması da ekstra katkı sağlayan bir avantaj.


 5. Çello Fiyatları Ne Kadar?
  Çalışmalarınızı sürdürebileceğiniz bir çello arayışı içerisindeyseniz ve başlangıç çello fiyatları konusunda araştırma yapıyorsanız bu maddemiz size oldukça yardımcı olacaktır. Eğer ki çello öğrenmeyi bir hobi olarak görüyor ve herhangi bir konservatuarın ya da müzik bölümünün sınavlarına hazırlanmıyorsanız başlangıç için sesi size hitap edecek, görsel olarak beğeneceğiniz ve aynı zamanda bütçenize uygun bir çello satın almanız en doğrusu olacaktır.

  Başlangıç çello fiyatları 2018 koşullarında yaklaşık olarak 1100-1200 TL civarında başlamaktadır. Bu çellolar el yapımı olmasa da ilk etapta çellodaki egzersizlerinizi gerçekleştirmenizi sağlayarak ilerlemenize ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. Sonrasında daha profesyonel bir tercih yapmak isterseniz el yapımı çellolara göz atabilirsiniz. Tabi ki bunların fiyatlarının minimum 8.000 TL’den başladığını da söylemeden geçmeyelim. 🙂


 6. Kendi Kendine Çello Öğrenmek Mümkün mü?
  Elbette mümkün. İnternet üzerinde bulunan bir çok ticari kuruluş size bunun aksini söylese de doğru kaynaklardan faydalandıktan ve bu uygulamaları doğru bir şekilde gerçekleştirdikten sonra, tek başınıza da çello çalmayı öğrenebilirsiniz. Ancak bu konunun bir takım riskleri olduğunu da belirtmeden geçmeyelim ve bu aşamada dikkat etmeniz gerekenleri açıklamaya başlayalım;

  ▪️ Doğru Kaynak Tespiti
  ▪️ Bilgi Çeşitliliği
  ▪️ Uygun Öğrenme Tekniğinin Belirlenmesi
  ▪️ Uygulamada Eksiksiz Öz Kontrol

  Eğer ki kendi kendine çello öğrenmek konusunda kararlıysanız, mutlaka doğru bir metottan yardım almalısınız. Unutmayın, düzensiz ve karmaşık yapılan çalışmalar sizi ilerletmekten ziyade geriye götürecek ve bu konuda ciddi bir zaman açığınızın oluşmasına sebebiyet verecektir. Geçerliliği uzmanlar tarafından kanıtlanmış, faydalı çello metotlarını tercih ederek öğrenme sürecinize olumlu bir katkı sağlayabilirsiniz.

  Günümüzde bir çok video sitesi, uzman görüşlerinin yer aldığı profesyonel forumlar ve her konunun çok detaylı bir şekilde incelediğindi binlerce kitaplar bulunmaktadır. Eğer ki bu kaynakların tamamından yararlanırsanız hem elde ettiğiniz bilgilerin doğruluğunu daha rahat görebilir hem de öğrenme sürecinizi daha sağlam temeller üzerine kurabilirsiniz.

  Herkes bir konuyu farklı yollardan öğrenebilir ve bu şekilde daha hızlı algılayabilir. Çello öğrenmek için nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda bir fikre sahip değilseniz bu konuda uzman birinin görüşlerinden yardım almanızı öneriyoruz.

  Dilerseniz sanat merkezimizi arayarak eğitmenlerimizden ücretsiz bilgi alabilir ya da konservatuar öğrencileri ya da öğretmenlerinden bilgi talep edebilirsiniz. Bu sayede hangi öğrenme tekniğinin sizin için daha uygun olduğunu tespit edebilir ve kolay bir şekilde çello çalmak için ilk adımı atabilirsiniz!

  Gereken tüm kaynak ve bilgilere sahipseniz artık yapmanız gereken tek şey bunları uygulamak olacaktır. Çello çalmanın en önemli aşaması olan uygulama, her anının kontrol altında olması gereken çok kritik bir noktadır.

  Bu yüzden tutuştan, nota basma, parça çalma aşamasına kadar gerçekleştirdiğiniz her eylemi gözlemleyin ve kayıt altına alın. Böylece hatalı davranışları farkına varabilir ve bunları alışkanlık haline getirmeden üzerinde düzeltme yapabilirsiniz.


 7. Çello Çalmak için Nota Bilgisi Gerekli mi?
  Çalmak istediğiniz müzik aleti ne olursa olsun nota bilmek size her anlamda avantaj katarak, çalacağınız etüt ya da eserleri daha hakim şekilde çalabilmenizi, seviyenizi ilerletebilmenizi sağlayacaktır. Çello öğrenmek için illa ki nota öğrenmeniz gerekmese de tek başınıza ilerleyişinizi sürdürebilmek ve bir kişiye ya da kursa bağımlığı kalmamak adına mutlaka nota öğrenmenizi tavsiye ediyoruz!

  Ayrıca nota öğrenme konusunu da hiç dert etmenize gerek yok! Çünkü notaları ezberlemek ve öğrenmek belli başlı yöntemlerle oldukça kolay. Bu yüzden daha başlangıç aşamasında size verilen etüt ya da eserlerin notalarını okur ve bu gelişime katkı sağlamaya hemen başlarsanız çok kısa süre içerisinde bu aşamayı sorun olmaktan çıkarabilirsiniz.


 8. Çello Çalma Yaşı Kaç?
  Her ne kadar farklı boyutlarda çello üretimi olsa da, diğer müzik aletlerine oranla daha büyük bir enstruman olan çellonun iyi bir şekilde kavranabilmesi için fiziksel olarak gelişimin belli bir noktaya ulaşmış olması gerekmektedir.

  Bu fiziksel yeterlilik ortalama olarak 10 yaş ve üzeri yaş grubunda oluşmaya başlasa da ”çocuğum 10 yaşında değil çelloya başlayamaz” demeden önce mutlaka çello tutuşunun ve bir kaç ufak egzersizin uygulanması ilgili kişinin yeterliliğinin belirlenmesi açısından çok faydalı olacaktır.

  Ayrıca 10+ yaş grubu içerisindeyseniz hiç düşünmeden çello öğrenmeye başlayabilirsiniz çünkü önünüzde hiç bir engel yok demektir!


 9. Birebir Ders mi Yoksa Grup Ders mi Almalıyım?
  Perdesiz ve yaylı enstrumanlarda kontrol edilmesi ve ayrıntıya girilmesi bir çok etken (yay, notanın doğruluğu, tutuş pozisyonu vb.) olduğundan dolayı grup dersi önermesekte çoğunlukla bireysel eğitimlere göre grup derslerin çok daha ucuz olduğu aşikar.

  Bu yüzden grup ders tercih etmekte kararlıysanız ders alacağınız kişilerle seviyenizin aynı ya da yakın olmasına ve gruptaki kişi sayısının 3’ten fazla olmamasına mutlaka dikkat etmenizi ve eğer ki imkanlarınız yeterliyse mutlaka birebir ders almanızı tavsiye ediyoruz!


 10. İzmir’de Çello Kursu için Doğru Adres!
  Griffin Sanat olarak çello çalmak isteyen herkesi sanat merkezimize bekliyor ve profesyonel eğitmenlerimizin kişiye özel olarak hazırlamış olduğu programlar sayesinde %100 Öğrenme Garantili eğitim fırsatı sunuyoruz!

  Siz de ferah dersliklerde, kaliteli bir eğitim alıp, aynı zamanda da sosyal bir çevre içerisinde yer almak istiyorsanız Griffin Sanat Çello Kursu İzmir sizleri bekliyor.

  10 madde ile çello çalmak konusundaki tüm detaylara değinmeye çalıştık. Ancak yazımızda cevabını alamadığınız sorular olduysa mutlaka bizi arayıp, eğitmenlerimizle görüşerek sorularınıza doğru cevaplar alabilirsiniz! Sanat dolu günler.

5 Comments

 1. Ayşe
  • Griffin Sanat
 2. ŞENNUR
  • Griffin Sanat
 3. yağmur

Leave a Reply

İletişime Geç!

Sanat merkezimiz haftanın 7 günü 09:00-23:00 saatleri arasında aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Online Keman Kursu Sitemap